а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ргне

ргнат; ргни, ргнете; ргнав, ргнаа; ргнал, ргнат; (ќе) ргнев, (ќе) ргнеа; ргнел
Вид збор: Глагол, свршен
(’ргне) удри, опне
Англиски: hit, strike
Примери:
Го ’ргна по слабини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК