а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рга

ргаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34118
1. (’рга) удира, опнува
Англиски: hit Албански: godas, mëshoj
Примери:
Немој да го ’ргаш, зашто ако те фатам.
2. Работи премногу.
Англиски: toil Албански: punon shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел ден ’рга.