а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рга

ргаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. удира, опнува
Англиски: hit Албански: godas, mëshoj
Примери:
Немој да го ргаш, зашто ако те фатам.
2. работи премногу
Англиски: toil Албански: punon shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел ден рга.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи