а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ргање

Вид збор: Именка, среден род
1. удирање, опнување
Албански: goditje
2. ринтање
Албански: punon shumë
Примери:
Неговото ргање го нема никаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи