а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рблак

мн. рблаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Пукнатина во карпа, во камен каде што се цеди вода.
Употреба: Геологија
Примери:
Карпата имаше 'рблаци и од нив се цедеше вода.
2. Издлабен камен каде што се собира вода.
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК