а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рбет

мн. рбети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7043
1. (’рбет) Главен дел од скелетот на човек и на некои животни што се протега по должината на грбот.
Англиски: spine Албански: kurriz
Употреба: Анатомија
Примери:
Му го скрши ’рбетот на коњот.
2. Врв, врвен дел на нешто.
Англиски: crest Албански: kreshtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
По остриот ’рбет на ридот.
3. Основен, најважен дел на нешто, што го потпира.
Англиски: prop Албански: shtyllë
Употреба: Преносно значење
Примери:
’рбетот на движењето
Изрази
(разг.) Без рбет е - подлизурко.
(разг.) Свива рбет - се покорува.