а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рбетник

мн. рбетници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35942
1. (’рбетник) ’рбет
Англиски: spine Албански: kurriz
Употреба: Анатомија
Примери:
повреда на ’рбетникот
2. Животно што има ’рбет.
Англиски: vertebrate Албански: kurrizor
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи