а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рбел

Вид збор: Именка, машки род
Само во поговорката: се насмеал (посмеал) 'рбел на штрбел - се смеел котелот на лонецот дека му е широка устата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК