а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рај

(едн.) рајот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1712
1. Според религијата - место каде што душите на праведните живеат во блаженство.
Англиски: paradise Албански: parajsë, xhenet
Употреба: Религија
Примери:
Ги истерале од рајот.
2. Место каде што може безгрижно и среќно да се живее.
Англиски: heaven Албански: parajsë, qiell
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе создадеме рај на земјата.
Кај него дома е - рај.
Земен рај.
Изрази
(посл.) Нека сум во рај, да ако сум на крај - ќе се задоволам и со споредно место, само да ми е добро.