а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рајски

рајска
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува на рај.
Англиски: paradisiac
Употреба: Религија
Примери:
рајски порти
рајска градина
2. прекрасен, извонредно убав
Англиски: heavenly
Примери:
Рајски ден.
Рајски крај.
Рајска птица.
3. среќен, безгрижен
Англиски: happy
Примери:
Рајски живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи