а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раја

(едн.) рајата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3971
1. Немухамеданското население во Отоманската Империја.
Турски: reaya Албански: rajë
Употреба: Историја
Примери:
Да ја спаси рајата од Турците.
2. Покорен христијанин во Отоманската Империја.
Албански: rajë
Употреба: Историја
Примери:
Да не му го скрши атерот на еден раја свој.
3. Обичните луѓе од народот.
Англиски: crowd Албански: rajë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК