а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раштрклави

(се) раштрклави
Вид збор: Глагол, свршен
(за говеда) се разбега
Англиски: scatter
Примери:
Ќе се распрснат сите, како раштрклавени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи