а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раштиман

расштиманиот
Вид збор: Придавка
Без усогласеност на висината на основните тонови на еден музички инструмент.
Англиски: out of tune
Употреба: Музика и танц
Примери:
расштиман клавир
FlexiMac
 менување на македонски глаголи