а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рашомонијада

мн. рашомонојади
Вид збор: Именка, женски род
Субјективен поглед кон една работа кон која секоја единка има различен, но за себе логичен став.
Англиски: Rashomon effect
Примери:
Што е прикриената побуда во рашомонијадата околу самиот спор?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи