а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рашетувач

мн. рашетувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што шета, што е на прошетка.
Англиски: walker
Примери:
Тие се големи рашетувачи по планетава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи