а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рашетувалиште

мн. рашетувалишта
Вид збор: Именка, среден род
Место за шетање, шеталиште.
Англиски: promenade
Примери:
Следната година ќе ни изградат помодерно рашетувалиште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи