а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рашета

рашетаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прошета некого.
Англиски: walk Албански: shetis
Примери:
Рашетајте го малу детево.
2. (се рашета) се прошета
Англиски: walk Албански: shetitem
Примери:
Излезе да се рашета.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи