а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рачка

мн. рачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3962
1. Дел од предмет што се држи со раката.
Англиски: handle Албански: dorezë
Употреба: Разговорно
Примери:
Наоѓа рачки и мрдалки.
Рачката на секирата.
2. Tесниот дел на веслото.
Изрази
(посл.) Не плаче гората од секирата, ами од рачката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК