а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рачица

Вид збор: Именка, женски род
1. рака
Англиски: hand Албански: dorë
Употреба: Анатомија , Деминутив
2. рачка
Англиски: handle Албански: dorëz
Употреба: Деминутив
Изведенки
рачичка ж.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи