а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рачен

рачни
Вид збор: Придавка
1. Предназначен или приспособен за раце.
Англиски: hand
Примери:
рачен часовник, рачен багаж
(разг.) Рачна аптека.
2. Произведен на рака.
Англиски: hand
Примери:
рачна работа, рачна изработка
(разг.) Рачна работа (учебен предмет).
3. Кој се пушта во дејство со рака.
Англиски: hand
Примери:
рачна машина, рачна преса
рачна граната, рачна бомба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи