а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рационалист

мн. рационалисти
Вид збор: Именка, машки род
1. Приврзаник на рационализмот.
Англиски: rationalist Албански: racionalist
Употреба: Филозофија
2. Оној што се однесува разумно кон животот.
Англиски: rationalist Албански: racionalist
FlexiMac
 менување на македонски глаголи