а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рационалистички

рационалистичка
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува на рационализација.
Албански: racionaliste
Употреба: Економија
2. Заснован врз разумот.
Англиски: rationalistic Албански: racionalist
Примери:
Рационалистички погледи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи