а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рационализација

мн. рационализации
Вид збор: Именка, женски род
Организирање на некоја дејност да се извршува најрационално.
Англиски: rationalization Албански: racionalizim
Употреба: Економија
Примери:
Рационализација на производствениот процес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи