а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рационализам

(едн.) разионализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Филозофско убедување во безграничната сила на човечкиот разум.
Англиски: rationalism Албански: racionalizëm
Употреба: Филозофија
2. Правец во теоријата на познанието што го признава разумот како единствен извор на вистинското знаење.
Англиски: rationalism Албански: racionalizëm
3. Расудлив однос кон животот, кон постапките.
Англиски: rationalism Албански: racionalizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи