а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рационален

рационални
Вид збор: Придавка
1. разумен, целесообразен
Англиски: rational
Примери:
рационално користење на средствата.
2. Што може логички да се расчленува на цели броеви.
Англиски: rational
Употреба: Математика
Примери:
Рационален број.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи