а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рафт

мн. рафтови
Вид збор: Именка, машки род
Хоризонтална штица прикрепена кон ѕид, закачена на ѕид или вградена во мебел.
Англиски: shelf Турски: raf
Примери:
Првите два рафта во плакарот беа празни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи