а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рафинира

рафинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Прочисти, прочистува од примеси.
Англиски: refine Албански: rafinoj, dlir
Употреба: Хемија
2. изглади, изгладува, разубави, разубавува
Англиски: refine Албански: rafinoj, zbukuroj
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи