а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рафиниран

рафинирани
Вид збор: Придавка
1. прочистен
Англиски: refined
Примери:
рафинирано масло
2. изгладен, истанчен, изострен, префинет
Англиски: refined
Употреба: Преносно значење
Примери:
рафинирано држење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи