а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рафинерија

мн. рафинерии
Вид збор: Именка, женски род
Фабрика за прочистување на петрол, шеќер и сл.
Англиски: refinery Албански: rafineri
Употреба: Технологија
Примери:
Рафинерија за нафта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи