а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рафе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Дел од семката на виновата лоза, средиштен раб во вид на лента.
Употреба: Ботаника
Примери:
Семката на виновата лоза од внатрешната страна има две бразди низ кои минува рафе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи