а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рафален

рафалниот
Вид збор: Придавка
Што се прави во рафал.
Употреба: Воен термин
Примери:
рафална стрелба
Изведенки
рафално прил.
Бргу, со голема брзина, со рафал.
Пример: Одговори рафално. Мислеше рафално. Стрелаше рафално кон непријателот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи