а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раун

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. свадбени дарови
Англиски: gift
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Како раун зетот доби везена кошула.
2. Народен обичај – веселба пред свадба кога се носат подароците.
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи