а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раткапна

мн. раткапни
Вид збор: Именка, женски род
Метална или пластична покривка на автомобилските тркала.
Англиски: hub cap Германски: Radkappe
Употреба: Дијалектен збор , Технологија
Примери:
Ми ги украле раткапните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи