а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ратификација

(едн.) ратификацијата
Вид збор: Именка, женски род
Потврдување на меѓународен договор од страна на врховната државна власт.
Англиски: ratification
Употреба: Дипломатија
Примери:
Ратификација на договорот за економска соработка.
Потребно е да се изврши ратификација на секоја европска спогодба и тоа да биде достапно до јавноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи