а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рата

мн. рати
Вид збор: Именка, женски род
Дел, отплата, рок на плаќање.
Англиски: instalment Албански: këst, ratë
Употреба: Економија
Примери:
На рати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи