а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ратајство

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Обработка на земјата како стопанска гранка.
Англиски: agriculture
Употреба: Архаизам , Земјоделство
Примери:
Во периодот на неговото ратајство, тој се разболе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи