а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчуе

(се) расчујат
Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3 л.) Се рашири, се прочуе (глас, вест и сл.)
Англиски: spread
Примери:
Се расчуло по целиот град.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи