а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчуди

(се) расчудат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) размисли
Англиски: consider
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Дај ми време да се расчудам за таа работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи