а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчувствува

расчувствуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика добри чувства.
Англиски: emotionalize Албански: emocionalizoj
Примери:
Синовото писмо го расчувствува стариот борец.
2. (се расчувствува) Стане обземен од чувства.
Англиски: emotionalize Албански: emocionalizoj
Примери:
Се расчувствува до солзи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи