а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчовечи

(се) расчовечат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане нечовек, се расипе, пропадне морално, стане лош, невоспитан.
Англиски: dehumanize
FlexiMac
 менување на македонски глаголи