а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчлени

расчленат
Вид збор: Глагол, свршен
образложи
Англиски: justify
Примери:
Требаше да ја расчлени пред нив својата операција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи