а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчита

расчитал
Вид збор: Глагол, несвршен
Смета (на некого или на нешто), се надева
Англиски: hope
Примери:
Прашаше на какви средства расчитале приврзаниците на отпорот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи