а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчеша

Вид збор: Глагол, свршен
1. Со чешање разрани.
Англиски: scratch Албански: kruaj fort
Примери:
Не го оставај детето да ја расчеша раната.
2. (се расчеша) Почне да чеша.
Англиски: scratch Албански: fillon të kruhet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи