а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчетка

расчеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со четкање расчешла, среди, исчетка коса и сл.
Англиски: brush
Примери:
Косата ѝ беше многу мрсна, па затоа ја расчетка со густа четка.
Тој ги расчетка ресите на тепихот.
Изведенки
1. расчеткува несв.
расчеткуваат
2. расчеткување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи