а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчеречи

расчеречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расече на череци.
Англиски: quarter Албански: ndaj në çerek
Примери:
Расчеречи го јагнево.
2. растргне, раскине
Англиски: tear off Албански: shkyej, copëtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ме расчеречија децава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи