а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчепка

расчепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со нозе, прсти - разгребе, раскопа.
Англиски: scrape Албански: gryej, skërfit
Примери:
Кокошки го расчепкаа дворот.
2. Разгледа подробно, проучи, анализира.
Албански: analizoj, shqyrtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Расчепкајте го малу случајот, па ќе видите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи