а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчепи

расчепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За нозе, уста - рашири преку мера.
Англиски: spread Албански: hap
Примери:
Полека, го расчепи детето.
Со расчепена уста.
2. Премори некого од многу работа.
Англиски: exhaust Албански: lodhë
Употреба: Преносно значење
3. (се расчепи) Раздалечи преку мера нозете една од друга.
Албански: hap
Примери:
Се расчепи на тревата.
4. (се расчепи) се премори
Англиски: exhaust Албански: lodhë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се расчепи од работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи