а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчекорен

расчекорениот
Вид збор: Придавка
1. Што е во позиција на нозете раздвоени една од друга.
Примери:
Расчекорени нозе.
Расчекорен спортист на почетна позиција.
2. Раздвижен, во итање, во од.
Употреба: Поетски збор
Примери:
Расчекорени луѓе.
Изведенки
расчекореност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи