а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчади

(се) расчадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне многу да чади.
Англиски: smoke
Примери:
Оџакот се расчади.
2. Се распуши, пуши со засилен интензитет.
Англиски: smoke
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие се расчадиле во дневната соба.
Изведенки
1. расчадува несв.
се расчадуваат
2. расчадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи