а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцут

(едн.) расцутот
Вид збор: Именка, машки род
Достигне повисок степен на развој, забележи подем.
Англиски: blossom
Примери:
Расцут на науката, уметноста, стопанството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи